ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE

Późny październik nie rozpieszcza pogodą. Zwyczajowe deszcze i mżawki nie sprzyjają spacerom. Jednak zaplanowany na 29 X 2024r. wyjazd do Łazienek Królewskich w Warszawie okazał się bardzo atrakcyjny. Mimo obaw komplet wycieczkowiczów / 50 os/ pojawił się na miejscu zbiórki. Łazienki i przewodnik przywitali nas słoneczną pogodą, co zachęcało nas do spaceru po tym „najszczęśliwszym miejscu w Warszawie”.

Budowę ich rozpoczęto w XVII w. na królewskich terenach łowieckich. Z biegiem lat rozbudowano to miejsce jako rezydencję Króla Stanisława Augusta. Król okazał się sprawnym politykiem, reformatorem, kolekcjonerem sztuki. W latach swego panowania/ 1764 – 1795/ dążył do przekształcenia Rzeczypospolitej w nowoczesne państwo.

Łazienki Królewskie to szczególne miejsce. Można tu odpocząć obserwując przyrodę, pogłębić znajomość oświeceniowych idei, obejrzeć perły architektury europejskiej. Najbardziej okazały jest Pałac na Wyspie zbudowany w stylu klasycystycznym. Zgromadzono tam królewską galerię obrazów. Spośród innych ciekawych budowli należy wspomnieć Starą Oranżerię, gdzie znajduje się Królewska Galeria Rzeźb- z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnych świata.

Kręte, oświetlone słońcem alejki przybrane złotem jesieni doprowadziły nas do  Pałacu Myśliwskiego, który stanowi unikatowy w polskiej skali zabytek architektury rezydencyjnej. Inne ciekawe miejsca do których dotarliśmy, to: Biały Dom, Wodozbiór, Amfiteatr, a także ważne historycznie miejsce Szkoła Podchorążych zorganizowana w dawnej Wielkiej Oficynie. To stąd poszedł sygnał do wybuchu Powstania Listopadowego, które zapoczątkowało wojnę polsko-rosyjską/ 1930- 1931/.

 Nieco zmęczeni, acz pełni wrażeń, dotarliśmy do kawiarenki Madamm Tru, by wypić kawę, herbatę, zjeść dobre ciastko.                                                                          

Wycieczka bardzo udana- wzbogacająca wiedzę i relaksująca. Dziękujemy organizatorom.

                                              Uczestniczka J. Maciejewska