WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

W R O C Ł A W    –  26-27-28-29 kwietnia 2024r.

Stałym elementem programu edukacyjnego Mińskiego UTW jest poznawanie kraju ojczystego. Dolny Śląsk cieszy się wśród słuchaczy szczególnym zainteresowaniem. Tym razem skoncentrowaliśmy się na stolicy regionu. Chętnych było wielu ale pojechały 53 osoby.  Wydłużony czas eskapady/ 4 dni/ pozwoliła na uwzględnienie zwiedzania ale i rekreację.                                                                                                                     Z przewodnikiem zwiedziliśmy najciekawsze zabytki miasta: obiekty na wyspach odrzańskich, Muzeum Uniwersytetu z AULĄ  LEOPOLDINA, najpiękniejsze zaułki starego miasta, PAŁAC KRÓLEWSKI, OSSOLINEUM, Muzea Narodowe i Architektury.         Spotkanie z Wrocławiem rozpoczęliśmy od obejrzenia PANORAMY RACŁAWICKIEJ – to dzieło malarskie Jana Styki i Wojciecha Kossaka przy współudziale wielu innych artystów. Dzieło ma wymiary 15 m. wysokości i 114 m. długości. Dzieło umieszczono w Parku Stryjskim we LWOWIE  5 czerwca 1894r. Po wojnie przewiezione zostało do Polski. Prace konserwatorskie trwały 5 lat , a nad odnowieniem pracowało 25 konserwatorów. Wybudowano specjalny obiekt w tym celu. Otwarcie nastąpiło 14 czerwca 1985r.  Przez cały czas arcydzieło cieszy się ogromnym zainteresowaniem  starszych i młodszych.     Wrocław nierozerwalnie związany jest z Odrą, jej dopływami i kanałami.    W krajobrazie miasta dominują więc mosty i zieleń. Początki osadnictwa plemienia Ślężan sięgają X wieku na Ostrowie Tumskim, a więc gród od początku związany był   z rzeką. Nocowaliśmy w klimatycznym Hotelu Notr Dam, tuż nad Odrą,  z pięknym widokiem na drugą część starego grodu.   Rejs statkiem, przy pięknej, słonecznej pogodzie ,pozwolił zregenerować siły po męczących wędrówkach po mieście. Przyjemnością były również spacery po Ogrodzie Botanicznym , pełnym kwitnących wiosennych kwiatów i krzewów oraz specyficzny Ogród Japoński.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Trzebnicę- miasto położone na wzgórzach moreny czołowej stadiału Warty. Tu Henryk Brodaty z żoną Jadwigą, założyli zespół klasztorny Cystersek, najstarszy na Śląsku oceniany jako jeden z najwybitniejszych zabytków w Polsce/ I poł.XIII wieku , przebudowany w stylu barokowym/. Tu znajduje się grobowiec św. Jadwigi Śląskiej zbudowany z czarnego marmuru.

A oto wspomnienia uczestników wycieczki : Lucyna Krzemińska

Wrocław nasz ukochany, na wielu wyspach rozsypany, licznymi mostami pospinany. Rzeki, mosty, kamieniczki, Ostrów Tumski i Rynku uliczki stopami mińszczan przemierzony. Strzeliste wieże Katedry i Panorama  Bitwy pod Racławicami szczególnie zapamiętamy .Choć krasnali nie szukamy , to na zdjęciach kilku mamy. Zmęczeni, zachwyceni i dowartościowani zabytki Wrocławia żegnamy. W Trzebnicy świątynię i grobowiec św. Jadwigi Śląskiej odwiedzamy i do Mińska wracamy.

Anna Szczepańska– Zawsze się mile wraca do tego pełnego zabytków, zieleni i wody miasta. Program zapewnił nam możliwość zwiedzania jak również odpoczynku podczas rejsu statkiem po Odrze oraz wizyty w Ogrodzie Botanicznym i Ogrodzie Japońskim. Świetny balans! Wisienką na torcie była wizyta w sanktuarium  św. Jadwigi Śląskiej  z kryptą w stylu romańskim św. Bartłomieja / XIII w./- wspaniały obiekt. Wycieczka pełna wrażeń i mile spędzonego czasu.

Teresa Wojnar– Jestem pełna zachwytu, miłych wrażeń i wdzięczna organizatorom za możliwość przeżycia tych pięknych chwil. Panorama Racławicka była dla mnie wspaniałym doznaniem. Dziękuję!

Izabela Rombel– Wróciliśmy do domów uskrzydleni wiarą, miłością i nadzieją. Chwilo trwaj!

  Kierownikiem wycieczki była  Kol. Zofia Grzelak, koordynatorem- kol. Mirosława Kulma, program przygotowała Jadwiga Maciejewska, a woził nas bezpiecznie p. Andrzej Zieliński

Oprac. Jadwiga Maciejewska