Miński Uniwersytet Trzeciego Wieku
OPINOGÓRA, PUŁTUSK 2020
Projekt Aktywny Senior- Zdrowy Senior współfinansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego.
W piękny, jeszcze letni dzień? 18.09.20r.- wybraliśmy się z grupą 45 os. na jednodniową wycieczkę: kierunek Mazowsze Północne- cel Opinogóra i Pułtusk.
W Opinogórze zwiedziliśmy jedyne w Polsce, a jedno z trzech w Europie/ Paryż i Madryt/- Muzeum Romantyzmu. Miejsce związane z historią rodu Zygmunta Krasińskiego- jednego z czterech wieszczów. Tu, w kościele parafialnym, spoczywają jego szczątki. Jego ojciec ? gen. Wincenty Krasiński, był oficerem napoleońskim i po przejściu na emeryturę wojskową uczynił z Opinogóry miejsce pamięci epopei napoleońskiej z jego udziałem oraz miejsce pobytu licznej grupy swoich żołnierzy. Pałacyk, oficyny i wszystkie okoliczne budynki usytuowane w pięknym parku stanowią wspaniały kompleks historyczno- romantyczny w pełni oddający atmosferę życia wielkiego polskiego romantycznego poety.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Pułtusk, jedno z najstarszych miast na Mazowszu/początki XIII w., prawa miejskie 1339 r/ z licznymi zabytkami: najdłuższy w Europie rynek/ 400m x 50m/ z brukiem pamiętający XVI i XVII w. Szczególe zainteresowanie zwiedzających budzi bazylika z unikatowymi herbarzami szlachty polskiej stanowiących źródło wiedzy o XVII wiecznej szlachcie mazowieckiej. W 1994r.odkryto na sklepieniu polichromie co podniosło rangę bazyliki do zabytku, a hasło ?sklepienie pułtuskie? weszło do historii sztuki.
Po przeciwnej stronie rynku , na usypanym wzgórzu, znajduje się zamek biskupów płockich/niegdyś obronny/. Obecnie jest to Dom Polonii, w którym zjedliśmy smaczny obiad. Dziedziniec służy wypoczynkowi gości a u podnóża malowniczo płynie Narew ,piękne miejsce rekreacji. Pułtusk- to również liczne pamiątki po wielkich Polakach: ks .Piotrze Skardze, poecie Sarbiewskim , a z bardziej współczesnych Krzysztofie Klenczonie.
Pułtusk to centrum kultury Kurpiów Białych-piękny strój i haft pułtuski , liczne melodie śpiewane przez Mazowsze. Pułtusk jest siedzibą jednej z najstarszych szkół średnich w Polsce, która szczególnie wysoki poziom osiągnęła w XVI i XVII w., kiedy zarządzali nią jezuici. Dziś tradycje kontynuuje Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Geysztora. Nazwa miasta wyryta jest na Łuku Tryumfalnym w Paryżu- jako przypomnienie jednej z największych bitew napoleońskich stoczonej tu w 1806 r. Pułtusk był miejscem zaciekłych walk w okresie II wojny światowej. W niedalekim Kleszewie znajduje się cmentarz wojenny z 1945r. na którym leży ok.17 tysięcy żołnierzy radzieckich poległych przy forsowaniu Narwi. Na miejscowych cmentarzach leżą żołnierze ,którzy zginęli w wojnie bolszewickiej 1920 r.
Mimo rygorów pandemicznych, była to wycieczka z dużą porcją historii i doznań emocjonalnych.http://www.aktywnyseniormm.pl/index.php/2020/09/19/pultusk-opiniogora-18-09-2020/