WYCIECZKA DO LUBLINA I KOZŁÓWKI

WYCIECZKA  W DNIU  19.09.2024 r.

Wycieczki wrześniowe wpisały się na stałe do programu Stowarzyszenia „Radość Trzeciego Wieku” w Mińsku Mazowieckim. Ze względu na stale rosnącą liczbę słuchaczy Mińskiego UTW, prowadzonego przez Stowarzyszenie, chętnych na takie eskapady nie brakuje. By zaspokoić potrzeby słuchaczy organizujemy wycieczki dłuższe /kilkudniowe/ i krótsze /jednodniowe/. Wycieczka do Lublina i Kozłówki odbyła się jako jednodniowa /mimo wcześniejszych planów wycieczki 2 dniowej/  z powodu nieprzewidzianych okoliczności.  Wymagało to skorygowania programu   co w porozumieniu z miejscowym przewodnikiem p. Stanisławem Tańskim udało  się zrobić bezkolizyjnie.

Wyżyna Lubelska – to wschodnia część pasa wyżynnego Polski, oddzielona od Wyżyny Małopolskiej przełomem Wisły. W oglądzie geomorfologicznym Wyżynę Lubelską charakteryzują liczne wąwozy i kopulaste grzbiety utworzone w lessowych osadach. Garby wznoszą się od 180 do 311 m. n.p.m., a wewnątrz tworzone są liczne szczeliny wypłukiwane przez wodę, która często wypływa na powierzchnią jako obfite źródła. Te formy znane są uczestnikom wycieczki z naszych wcześniejszych wyjazdów do Puław, Nałęczowa i Kazimierza. Skały budujące Wyżynę Lubelską; kredy, margle- pokryte warstwą żyznego lessu tworzą bardzo dobre warunki rozwoju rolnictwa: buraki, pszenica, tytoń, chmiel. Lasów jest stosunkowo mało, głównie dębowo- grabowe i bukowe. Na linii rzeki Wieprz przebiega wschodnia granica występowania buka w Europie.

O ciekawych miejscach Lublina oprowadził nas i opowiedział doświadczony lubelski działacz turystyczny p. Stanisław Tański. Od południowej strony krainy, ku wschodowi ciągnie się kolejna jednostka zwana Roztoczem / od Kraśnika po Lwów/. Jest to wał o długości ok. 180 km a szer. 12-32 km. Roztocze stanowi dział wodny Europy rozdzielając  zlewisko Morza Czarnego i M. Bałtyckiego.  Urokliwą cechą tego regionu są rzeki z licznymi bystrzami i wodospadami, zwane też „ szumami” na głównych rzekach regionu: Wieprz i Tanew. Roztocze łączy Lubelszczyznę z Podolem. Ogólnie jest to region słabo zagospodarowany turystycznie. Wiele wysiłku w zagospodarowanie tych ziem wniosła rodzina Zamoyskich, która od XVI w. była włodarzem tych ziem. Ciekawsze miejscowości to  Krasnobród i Zwierzyniec. Prawdziwą perełką architektoniczną jest pałac i park w Kozłówce , którego autentyczne wnętrza i elementy wyposażenia zachowały się do czasów współczesnych. Budowę rozpoczęto w XVIII w przez rodzinę Zamoyskich, wg założeń P. Fontany w stylu późnego gotyku, a rozbudowany i uwspółcześniony przez                            K . Zamoyskiego .

Ze względu na niewielką odległość od Mińska Maz. – Kozłówka jest dobrym celem wyjazdów rodzinnych.

                                                            Oprac. Jadwiga Maciejewska