Miński Uniwersytet Trzeciego Wieku
XV lat Stowarzyszenia „Radość Trzeciego Wieku”
Już 15 lat funkcjonuje w Mińsku Mazowieckim Stowarzyszenie „Radość Trzeciego Wieku”. Powstało w 2009 r. na fundamencie Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ten bardzo pożyteczny ruch – Uniwersytetów Trzeciego Wieku – na rzecz seniorów zainicjowała w Polsce w 1975 r. prof. Halina Szwarc – doktor medycyny, gerontolog. Nasz uniwersytet powołany został w 2007 r. z inicjatywy ówczesnego Burmistrza p. Zbigniewa Grzesiaka. Program merytoryczny przygotowała p. Marianna Górska, a założenia organizacyjne wypracowała p. Elżbieta Kalińska- ówczesna dyrektor Miejskiego Domu Kultury. W 2009r. zostało założone stowarzyszenie, które w swoim Statucie zapisało prowadzenie Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (MUTW). Pierwsze lata funkcjonowania były dla nas niezwykle trudne. Brak doświadczenia w pracy organizacji pozarządowych nadrabialiśmy zaangażowaniem dużej grupy wolontariuszy. 17 osobowa grupa założycielska stowarzyszenia poszerzała się sukcesywnie. Pierwszym prezesem został wybrany Jerzy Maciejewski /2009 – 2015/. Członkowie zarządu podzielili się zadaniami wg własnych kompetencji: Maria Wocial /w-ce prezes/ – sprawy finansowe, Antoni Zawadzki /w-ce prezes/- sprawy organizacyjne i logistyka, Jadwiga Maciejewska /sekretarz/ – program , organizacja wykładów. Pozostali członkowie: Wanda Kościńska, Alicja Zwierz, Teresa Mularz – wypełniali ważne dla organizacji zadania. Z biegiem lat poszerzaliśmy ofertę programową wprowadzając zajęcia z aktywności ruchowej /Anna Smoleńska/ i artystycznej oraz wyjazdy do muzeów i teatrów. Na przestrzeni 15 lat w działalność wolontariacką włączyło się ok. 70 osób – członkowie Zarządu i Rad Słuchaczy. Z biegiem lat podejmowaliśmy inicjatywy na rzecz miasta i jego mieszkańców:
– w Alei „Radości Trzeciego Wieku” corocznie uzupełniamy nasadzenia kwitnących krzewów i kwiatów cebulowych.
– przeprowadziliśmy akcję „Pudełko Życia” zawierające przydatne informacje o seniorze dla służb medycznych,
– w ramach integracji międzypokoleniowej nawiązaliśmy współpracę z placówkami oświatowymi: Przedszkolem Publicznym nr 6, Domowym Przedszkolem, Szkołą Podstawową nr 3 i Szkołą Podstawową Nr 6. Młodzież licealną zapraszamy na wybrane wykłady.
– współpracujemy ze Szkołą Specjalną w Ignacowie, – współdziałamy ze środowiskiem senioralnym w mieście i powiecie: wspólne kolędowanie z seniorami w Transborze oraz w Caritas
– 4 krotne organizowaliśmy Dzień Seniora w mieście.
Działania te mają charakter współpracy programowej, włączając młodych ludzi do ważnych zadań społecznych, a seniorów do przekazywania swojej wiedzy i umiejętności.
Podstawą naszego działania jest edukacja i rozwój zainteresowań członków stowarzyszenia. Tematyka wykładów czwartkowych wynika z zainteresowań słuchaczy, są one obowiązkowe. Zajęcia prowadzą ludzie nauki, wykładowcy akademiccy, dziennikarze, politolodzy, politycy, ludzie związani ze zdrowiem , artyści. Nad całokształtem pracuje Zespół Programowy.
Zajęcia warsztatowe z zakresu aktywności fizycznej to możliwość dbania o swoją kondycję dla ok. 200 os. na 6 rodzajach zajęć pod okiem instruktorów /ćwiczenia na piłkach, pilates, gimnastyka kręgosłupa – tzw. rozciągająca, joga, basen, gimnastyka na wolnym powietrzu. Koordynatorem jest Zofia Hanna Gryz. Stwarzamy też pole dla działania dla osób , które chcą tańczyć i śpiewać. Mamy bezpłatne zajęcia Tańca w Kręgu i Śpiewamy Razem. Na bazie tych umiejętności powstały 3 zespoły taneczno – śpiewające /koordynator Ewa Gańko/. Członkowie tych zespołów występują lokalnie na imprezach charytatywnych, np. podczas akcji WOŚP, biorą udział w konkursach różnych szczebli zdobywając nagrody i wyróżnienia, m.in. GRAND PRIX dla grupy „ Jak nie My to Kto ” w kategorii taniec na XI Ogólnopolskich Juwenaliach III Wieku w Warszawie /listopad 2019 r/, I miejsce dla grupy „Jak nie My to Kto” w kategorii taniec na XX Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów we Włocławku /lipiec 2022 r./. Organizujemy zajęcia plastyczne, spotkania brydżowe, spacery Nordic Walking. Cieszy fakt, że rozwój zainteresowań słuchaczy pozwala im szukać zajęć w placówkach kulturalnych miasta / MDK, MSA, MZM/ i poza nim. Ważnym elementem naszych działań są wyjazdy do teatrów i muzeów. Dbamy też o wypoczynek i rekreację. Organizujemy krótsze i dłuższe wycieczki krajoznawcze, zabezpieczamy kilkudniowe turnusy wypoczynkowe latem i zimą. Programowaniem tych aktywności zajmuje się Zespół Turystyczny. Działania programowe wspiera 8 osobowa Rada Programowa składająca się z doświadczonych ludzi kultury i nauki.
Istotne w naszym działaniu jest zadowolenie z propozycji programowych S ’RTW” przez seniorów. Chętnych ciągle przybywa. Na początku było nas 90 os. teraz jest 360, a lista chętnych do wstąpienia ciągle się wydłuża.
Działalność Stowarzyszenia przez te 15 lat możliwa była dzięki życzliwości i współpracy samorządów terytorialnych i licznej grupie wolontariuszy. Za swą działalność Stowarzyszenie otrzymało LAURĘ Powiatu w 2015 r. oraz Medal PRO MASOVIA Marszałka Województwa Mazowieckiego w 2019 r. Indywidualnie 2 osoby otrzymały Medal PRO MASOVIA – J. Maciejewska i M. Wocial, 7 osób dyplomy uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego: Jerzy Maciejewski, Antoni Zawadzki, Zofia Grzelak, Ewa Gańko, Anna Smoleńska, Jadwiga Korzeń, Elżbieta Wójcicka.
Jadwiga Maciejewska – prezes w latach 2015-2021 . .
Zofia Grzelak – prezes od 2022 r.