Miński Uniwersytet Trzeciego Wieku
Inauguracja Roku Akademickiego 2022 – 2023
W dniu 06.10.2022 odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego 2022/2023 Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prowadzonego przez Stowarzyszenie ?Radość Trzeciego Wieku? w Mińsku Mazowieckim.
Prezes Zofia Grzelak i Wiceprezes Ewa Gańko zainicjowały rozpoczęcie uroczystości. Słuchacze odśpiewali Hymn Narodowy i Gaudeamus igitur.
Następnie głos zabrała Prezes Zofia Grzelak, witając wszystkich przybyłych na tę inaugurację, w tym gości z zewnątrz. Bardzo było miło, że byli wśród nas:
- Pani Kamila Gasiuk – Pihowicz – Posłanka do Sejmu RP oraz Dyrektor Biura Poselskiego p. Patryk Stępień
- Pani Dorota Kikolska – reprezentująca Posła do Sejmu RP Pana Czesława Mroczka, który z powodu ważnych obowiązków nie mógł być obecny,
- Pan Antoni Jan Tarczyński – Starosta Miński
- Pani Eliza Bujalska ? Wiceburmistrz i jednocześnie członek Rady Programowej przy S?RTW?
- Pan Mirosław Krusiewicz ? Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu W Urzędzie Marszałkowskim Woj. Mazowieckiego, jednocześnie Przewodniczący Rady Powiatu Mińskiego,
- Pani Katarzyna Łaziuk ? Kierownik Wydziału Promocji i Sportu w Urzędzie Miasta MM
- Pan Leszek Celej – Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej, jednocześnie członek naszej Rady Programowej i radny Rady Powiatu Mińskiego
- Pani Karolina Wieczorek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej,
- Pan Jerzy Gryz – Dyrektor Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mińsku Mazowieckim,
- Pan Tomasz Płochocki ? Prezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mińsku Maz.
- Członkowie Rady Programowej przy S?RTW? ?
– Pani Elżbieta Sieradzińska wielka Mińszczanka, która jednocześnie wystąpiła ze swoim zespołem muzycznym Ela Sieradzińska & CostaNova, uświetniając naszą inaugurację,
– Pani Bogusława Bednarska,
– Pani Hann Michalska
– Pan Mirosław Bieda,
– Pan Jerzy Jackowicz
A poniżej fragment wystąpienia podczas inauguracji:
Od roku 2009 organem prowadzącym MUTW jest Stowarzyszenie „Radość Trzeciego Wieku” pracujące w oparciu o wolontariat. To dzięki tym ludziom /członkom zarządu, Rady Słuchaczy i innym/ oraz skutecznemu wsparciu władz samorządowych i pracowników instytucji kultury miasta i powiatu – wrośliśmy na stałe w działania kulturalne miasta.
Jesteśmy społecznością ludzi doświadczonych zawodowo w różnych dziedzinach, posiadających różne umiejętności. Każdy z nas ma coś do zaoferowania. Czasem potrzebna jest nie tylko odwaga, by powiedzieć ” ja to zrobię, dam radę?, ale i większa wiara w siebie. Wszyscy więc możemy pomóc w sprawnym funkcjonowaniu tej ważnej społecznie organizacji senioralnej w mieście.
Pomimo wakacji, zarząd nie próżnował. W czerwcu i sierpniu zorganizował wypoczynek dla 100 os /Jarosławiec: turnus rehabilitacyjno – wypoczynkowy i Rowy: turnus wypoczynkowy/.
W miesiącu lipcu natomiast ok. 30 osobowa grupa seniorów uczestniczyła w Artystycznym Ruchu Seniorów we Włocławku, gdzie zajęła I miejsce w kategorii ?taniec?, otrzymując także nagrodę pieniężną. W tym miejscu dziękuję p. Burmistrzowi za okazane nam wsparcie. Byliśmy dumni i serce się radowało, gdy nazwa naszego miasta była wielokrotnie wypowiadana w miejscu spotkania wielu grup senioralnych z Polski. Był to Krajowy przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów. Przed nami już wkrótce kolejny występ w V Regionalnym Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów pod nazwą ?Wiecznie Młodzi?, który odbędzie się w Siedlcach.
We wrześniu zarząd zorganizował 2 wycieczki: na Podhale (czterodniowa) oraz do Puław i Dęblina (jednodniowa). Również we wrześniu uczestniczyliśmy w Mazowieckiej Senioradzie Sportowej w Mrozach, współorganizowanej corocznie m.in. pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Wędrując natomiast po Podhalu trafiliśmy na ślady wielkiego filozofa Kościoła ks. Józefa Tischnera – syna tej ziemi. Pozwólcie zatem, że zacytuję Jego myśli:
? Dla każdego jest miejsce pod słońcem. Aby się porozumieć, wystarczy zrozumieć. Aby zrozumieć, potrzeba trochę dobrej woli i chwili czasu?.
Zdumiewające jest jednak to, że tego „niewiele” brakuje.
Kolejną myślą jest:
?Zabitych już nie wskrzesimy, ale pokochawszy różnice, być może dojrzejemy do głębszego porozumienia?.
Następnie p. Daniel Sukniewicz zaprezentował wykład inaugurujący nasz nowy rok zatytułowany ?Pod sztandarem zielonego smoka ? czyli 300 lat niezależnego Mazowsza?.
Smok zazwyczaj kojarzy nam się z Krakowem i Wawelem. Nie wiem czy ten był zielony? Na pewno był przerażający, gdyż żądał ofiar i ziajał ogniem u kresu swojego życia. A skąd i dlaczego zielony smok na Mazowszu? Za chwilę zaspokoimy naszą ciekawość.
Po wykładzie odbył się wspaniały, niezapomniany koncert w wykonaniu zespołu Ela Sieradzińska & CostaNova.
Opracowanie Zofia Grzelak
Zdjęcia: Teresa Marciniak, Sławomir Ziemicki